Історія Лісової Школи

Тут передруковуємо частину статті Юрія Міндюка "Це Школа, Школа Лісова"

Всі без вийнятку старші юнаки і старші пластуни, які вже були чи хочуть бути провідниками таборів, мріють потрапити на Міжкрайовий Вишкільний Табір "Лісова Школа" - для кращого усвідомлення правильності організації і переведення таборів.

Одні уявляють цей вишкіл як вишкіл ледь не морської піхоти, що, напевно, пов'язано з тим, що довгочасним комендантом і офіційним опікуном "Лісової Школи" є один із її засновників, "батько" сучасної "ЛШ" (з її програмою й системою точкування) - пл.сен. Петро Содоль, ЛЧ, професійний військовик, майор Збройних Сил США, ветеран війни у В'єтнамі, Головний Булавний УПЮ.

Інші, більш обізнані з справою (бо вже дещо чули від учасників), уявляють собі цей табір як вишкіл інструкторів практичного пластування. Ще інші вбачають в "ЛШ" табір-семінар провідників Пласту зі всього світу для обміну досвідом і таке інше. Можна ще багато сказати про існуючі уявлення, але найкраще - виявити дійсну суть і завдання "Лісової Школи".


Отже, почнемо з історії виникнення вишколу. На території українського Закарпаття, яке між І і II світовими війнами належало до Чехословаччини, пластова організація могла розвиватися, не зазнаючи таких утисків, що їх зазнавали пластові організації на Галичині і Волині. Тодішні закарпатські пластуни і започаткували проведення вишколу інструкторів практичного пластування "Лісова Школа".

У 1964 році з ініціативи куренів УСП і УПС "Лісові Чорти" та при співпраці членів ГПБ і КПС США вишкіл практичного пластування "Лісова Школа" відновлено як щорічний кількатижневий курс для організаторів і провідників пластових таборів і мандрівок. Цей перший, пробний відновлений курс відбувся від 28 червня до 11 липня 1964 року в гірській місцевості біля Гантеру, США. На вишкіл зголосилось 42 кандидати з УПЮ і УСП, які мусіли мати закінчених 16 років і ступінь розвідувача. До теоретичної підготовки допущено 38 кандидатів з вимогою запізнатись з відповідною пластовою літературою! відповісти впродовж устійненого часу на питання, згідно з долученим запитником.

На основі заздалегідь визначеної системи точкування до участі в таборі допущено 22 особи (55% з числа усіх зголошених).

Протягом табору кожен учасник проходив точкування в таких аспектах:
  • пластова постава;
  • знання з ділянок таборування і мандрівництва;
  • вміння переводити гутірки, ігри, теренові вправи і інші зайняття в природі;
  • виконування обов'язків таборових провідників і гурткових.
На основі точкування з теоретичної підготовки і двотижневого табору вишкіл успішно перейшло 12 учасників, тобто 55% від числа допущених до участі в таборі, або 28% з усіх зголошених.

Програму для першого, відновленого вишколу опрацював пл.сен.Ю.Крижановський.ЛЧ (він, зокрема, відомий як автор правильника "Пластові табори". Провід: комендант - пл.сен. Василь Паліенко; заст.коменданта - ст.пл. Петро Содоль. інструктори: ст.пл. О.Черник, пл.сен. З.Яцура, пл.сен. Ю.Український і ст.пл. І.ісаїв. Загальною організацією і координацією праці виховників проводив пл.сен. М.Раковський. Таборові діловодства, починаючи від бунчужного і закінчуючи кухарем, таборовики вели почергово.

Від 1964 року почався славний вишкіл, який впродовж багатьох років давав Українському Пласту в діяспорі добре вишколених і умілих провідників таборів. Досвід багатьох вже проведених таборів-вишколів дав змогу визначити систему точкування і кінцево викристалізувати такі її ділянки, як:
- провідництво; - інструкторство; - пластова постава;

Такий стан речей лишився і до сьогодні, бо і на "Лісових Школах" 1994 року (а буде їх дві - в Україні і США) система точкування буде саме такою.

До 1980 року "ЛШ" перейшло близько 400 осіб.

Деяку зупинку в "ЛШ" принесло зменшення кількості як бажаючих поїхати на вишкіл, так і таборових провідників взагалі.

Так, наприклад, на "ЛШ-77" було вже тільки 11 учасників, а у 80-х роках "ЛШ" навіть деколи не проводилася через недостатню кількість зголошених.

Цікавим фактом на "ЛШ" в 60-70-тих роках була ділянка "стріляння з рушниці", якою керував пл.сен. П. Содоль.

Вартим уваги є також факт, що в 1981 році курінь УСП "Побратими" оголосив стипендію на "ЛШ" пластунам, які виконають їхні відповідні умови і викажуться кращими.

Лісова Школа © 2007